T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İzmir Müftülüğü

23.09.2019

Türkiye Birincileri Belli Oldu...

Diyanet İşleri Başkanlı tarafından her yıl düzenlenen din görevlileri arası "Kur'anı Güzel Okuma Yarışması"nın erkek ve kadın Türkiye birincileri belli oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Ve Kıraat Kurulu Başkanlığınca düzenlenen Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Erkekler Türkiye Finali, İzmir'de yapıldı.

Düzenlenen programa, Vali Ayyıldız’ın yanı sıra, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu,  Reissü’l Kurra Vekili Mustafa Demirkan Hoca Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz  Osman Şahin, İzmir İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Ahmet Şamil Ok, Ramazan Pakdil Hoca ve çok sayıda cemaat katıldı.
Yarışmada konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, “Malumlarınız her türlü kargaşanın yaşandığı günümüz dünyasında Kur’an-ı Kerim-i kendisine yaraşır biçimde önce kendisinde, ailesinde bulunduğu çevresinde, toplumda, ülkesinde ve dünyada yaşamayı ve bu anlamda da okuma ve dinlemeyi farziyet olduğuna inanıyorum” diye konuştu. 
Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kur’an-ı Kerimin kıraat ve onun etrafındaki diğer aktivitelerin yaygınlaştırılmasında son yıllarda yaptıkları çalışmaları takdirle karşıladığını belirten Vali Ayyıldız, Başkanlığın İzmir’e göstermiş olduğu alaka noktasında da ayrıca teşekkürlerini iletti. 

Konak ilçesinde bulunan Hisar Camii'nde, imam ve müezzinler birinci olmak için yarıştı. Bu yıl 16'ncısı düzenlenen yarışmaya daha önce ilçe, il ve bölgelerde düzenlenen yarışmalar sonucu belirlenen 10 erkek din görevlisi katıldı.

Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu yarışmaya Düzce'den katılan Muhammed Said Sezer birinci, İstanbul'dan katılan Fatih Bal ikinci, Kayseri'den katılan İlyas Koç üçüncü seçildi.

"Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Kadınlar Türkiye Finali'' Manisada yapıldı. Yarışmaya İstanbul'dan katılan Sancaktepe Kur'an Kursu Öğreticisi Fatma Gök birinci oldu.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Lale Salonu'nda düzenlenen finale kendi bölgelerinde birinci olan 8 finalist katıldı.

Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda İstanbul bölgesinden Sancaktape Kur'an Kursu Öğreticisi Fatma Gök birinci oldu.

Ordu bölgesinden Samsun Bafra Kur'an Kursu Öğreticisi Ayşe Şengül ikinci, Isparta bölgesinden İzmir Konak Kur'an Kursu Öğreticisi Elif Genç üçüncülüğü elde etti.