T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İzmir Müftülüğü

10.03.2016

Mehmet Ziya BİLGİN (1959-1960)

 

1311 yılında Gördes ilçesinde dünyaya geldi. 27 Şubat 1334 (1918) de Süleymaniye Medresesi Tefsir ve hadis şubelerinden icazetname, 26 Temmuz 1336 (1920) de de Dar'ul-Hilafe’den ehliyetname aldı. İcazetnamesi Milli Eğitim Vekaletinin 9 Kanunuevvel 1941 gün ve 2/2141 sayılı yazısıyla 6 yıllık Yüksek Okula denk sayıldı.

Askerlik görevini 2 Temmuz 1331 (1915)-7 Kasım 1333 (1917) yılları arasında tamamladıktan sonra 1 Eylül 1340 (1924) talihinden 1 Temmuz 1927 tarihine kadar deısiamlık yaptı.

2 Temmuz 1927 talihinde Tire ilçesi Kemerdere köyüne muallim olarak gitti. Buradan 22.10.1929 da Ödemiş ilçesi Çaylı kasabasına geçti ve burada da başmuallimlik yaptı.

Müftü olarak ilk görevine 21.7.1942 tarihinde Gördes Müftüsü olarak başladı. 16.7.1948 de İstanbul ve Edirne Bölgesi gezici vaizliğine getirildi. 1951-1953 yıllarında Bursa Müftülüğü, 1953-1959 yıllarında Bakırköy Müftülüğü görevlerinde bulunduktan sonra 10.7.1959 tarihinde İzmir Müftüsü olarak göreve başladı. Buradaki görevi yaklaşık birbuçuk yıl sürdü.

16.1.1961 tarihinde İzmir Müftülüğünden Ödemiş Müftülüğüne tayin edilen M. Ziya BİLGİN, 26.12.1961 de tekrar Bursa Müftülüğüne getirildi. 6.5.1964 tarihinden 1.8.1966 talihine kadar da Eyüp Müftülüğü yaptıktan sonra buradan emekli oldu.