T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İzmir Müftülüğü

18.04.2019

“Geleceğimiz Çocuklarımız” İsimli Proje

İzmir il Müftülüğü ADRB Bürosu Vaizi Zeynep Büdün tarafından hazırlanan “Geleceğimiz Çocuklarımız” isimli projenin 1. Ayağı tamamlamıştır. Proje “ Aile Ergen İletişimi” ve “Ailelerde çalışmada Psikolojik Yöntemler” ana konularında bir dizi seminerler şeklinde gerçekleştirilmiştir. Geleceğimiz çocuklarımız projesi seminerleri, ADRB’ de görev yapan 30 personele yönelik 04.11.2018 - 04.04.2019 tarihleri arasında 15 günde bir 2 oturum şeklinde yapıldı. Seminerler, uzman-aile danışmanı-psikolog ve din eğitimcileri tarafından 30 katılımcıyla Kagem konferans salonunda verilmiştir. 

Bu proje gençlerin dini- ahlaki değerleriyle yetişmesinde olan ihtiyaçtan dolayı hazırlanmıştır. Bu ihtiyacın hangi seviyede nasıl karşılanması gerektiği ve konuyla ilgili karşılaşılsan engellerin nasıl aşılacağı gibi sorulara proje seminerleri esnasında cevaplar aranmıştır. 

Gençlerimize doğru yöntemlerle nasıl yaşlanacağımız ve nasıl daha etkin rehberlik sunabileceğimiz konusunda personel yeterliliğini arttırmak hedeflenmiş, böylece sorgulama dönemindeki gençlerimizi doğru bir yaklaşımla sahih dini bileğiyle buluşturmak, taklid ile değil tahkik ile iman etmelerine katkıda bulunmak, sağlam bir ahlaki duruşa sahip olmaları için yol gösterici olmak amaçlanmıştır.

04.04.2019 tarihinde son seminerin akabinde 30 personele İl Müftü Yardımcımız Suzan Yıldırım tarafından belge takdiminde bulunulmuştur. 

Projenin ikinci ayağı Kur’an Kursu öğrenci ve 4-6 yaş Kur’an Kursu ile Yaz Kur’an Kursu öğrenci velilerine yönelik “ Gençlere Dini Değerleri Aktarmada Yöntemler” başlığı altında 11 metropol ilçe ve Menemen ilçesindeki bütün kurslarımızda eğitimlere katılan personelin katkılarıyla düzenli seminerler şeklinde devam edecektir.